Lorántffy Zsuzsanna 1600 körül született Ónod várában.
Lorántffy Mihály és Zeleméri Borbálaleányaként. Édesanyját egész kis korában, édesapját pedig a gyermekkor küszöbét alig átlépve vesztette el. Még hajadon volt, amikor mostohaanyja, Andrássy Kata is meghalt. 1616-ban ment férjhez I. Rákóczi Györgyhöz, Rákóczi Zsigmond erdélyi fejedelem fiához.
Férjével a Lorántffy család birtokán éltek Sárospatakon. Itt születtek gyermekeik: Sámuel, György, Zsigmond, majd Sámuel halála után a szintén gyermekként eltemetett Ferenc.
Lorántffy Zsuzsanna nagyszerű társa volt férjének az élet minden területén: a birtokok jövedelmező igazgatásában, politikai ügyekben, és ha kellett, a hadviselés megszervezésében is. Nagy hangsúly fektetett emellett a szellemi élet támogatására is: jótékonyan segítette a sárospataki, debreceni, nagyváradi, kolozsvári és gyulafehérvári református iskolákat. Pártfogolta a református teológiai írókat műveik kiadásában, részt vett kora irodalmi mozgalmaiban.
A család élete ettől kezdve folyamatosan ívelt felfelé, mígnem az ország leghatalmasabb urai lettek. Boldogságukat és nyugalmukat azonban 1648-ban megtörte I. Rákóczi György halála, majd négy évvel később harmadik fiuk, Zsigmond elvesztése. Lorántffy Zsuzsannát e megrázkódtatások idején Istenbe vetett erős hite tartotta fenn. Élete alkonyán a fejedelemasszony a jótékonyságnak, a református vallásnak és a sárospataki főiskolának szentelte idejét. Nem csak a vallás terén voltak szabadszellemű törekvései, hanem a tanügy terén is újítani akart: Sárospatakra hívta Comenius J. Amost, a XVII. század legkiválóbb pedagógusát. Lorántffy Zsuzsanna élete utolsó éveiben sokat szenvedett fia, II. Rákóczi György vakmerő politikája miatt, amely a Rákócziak hanyatlásához vezetett.
A fejedelemasszony küzdött e hanyatlás ellen, de próbálkozásai nem jártak sikerrel. 1660. április 18-án halt meg, rá egy héttel fia, György is távozott. Lorántffy Zsuzsanna élete egyszerűségben, családiasságban, áldozatkészségben, jótékonyságban, hazaszeretetben követendő példa mindnyájunk számára.